Na co interiérového designera?

Interiérový designer efektivně vyřeší Váš prostor, navrhne pro Vás optimální dispoziční uspořádání, ale zásadním přínosem pro Vás bude využití jeho přehledu a zkušeností, které Vás provedou širokou a nepřehlednou nabídkou při výběru všech materiálů a prvků projektu (od základních povrchů stěn, podlah až po výběr doplňků a dekorací), a to přímou cestou bez zbytečných kompromisů, omylů a ztrát (času i peněz) do předem daného cíle – kvalitně a dobře vyřešeného zázemí - bydlení, dle Vašich představ a přání
.
 

Neméně podstatným přínosem je přesné dodržení stanoveného rozpočtu, který určujete na začátku spolupráce pouze Vy. Designer jednak do daného rozpočtu kompletní návrh připraví a předkládá Vám pouze taková řešení, které jsou za daných podmínek realizovatelná, při zadání realizace pak dodržování zadaného rozpočtu kontroluje.

Další výhodou spolupráce s designerem je realistický vhled do budoucího stavu interiéru, díky kvalitní 3D vizualizaci si dokážete výsledek představit i v jednotlivých detailech, vybrat nejvhodnější řešení rychle, efektivně, vyhnout se tak omylům, které by při vlastní realizaci byly zbytečně nákladné. To vše pro vytvoření Vašeho ideálního životního, nebo pracovního prostředí.
 

Jak ho ale vybrat?

To je první, velmi důležité rozhodnutí, na které musíte přijít sami!  Pro kvalitní výsledek každého projektu je nutné si na začátku porozumět, během spolupráce si důvěřovat a vzájemně se respektovat:). Mohu Vám ale dobře poradit:

I.kritériem a tím nejdůležitějším ve výběru interiérového designera jsou výsledky jeho práce (zatím pro jiné), které by Vás měli oslovit již nyní. To je pro oba zárukou, že si můžete rozumět, a že z vaší vzájemné spolupráce vznikne hodnotný a kvalitní prostor - Váš nový interiér.

II. může být cena – podle ní bych designera nevybírala. Byt je také investice, dobře a kvalitně vyřešený byt je dobře zhodnocená investice. "Klíč k životu je byt" (Le Corbusier), pokud i pro Vás je Vaše zázemí, Váš byt nebo dům, důležitý pro spokojený život, pak bych se řídila při výběru opět kriteriem č. I, bez ohledu na cenu, za práci designera. Cena návrhu interiéru je totiž zanedbatelným zlomkem v řádech 5-10% z celkových investičních nákladů realizace, nebo chcete-li zařizovat nový byt, pak cena odpovídá 1-2% z pořizovací hodnoty bytu.

Dále je důležitým kritériem úspěšné spolupráce také odpovědnost, profesionální designer Vám termín zhotovení zaručí, obvykle je termín stanoven vzájemnou dohodou před zahájením spolupráce, v časovém harmonogramu  - projektu, a je tedy součástí smluvní dohody. To znamená, že veškeré práce jsou přizpůsobeny projektu tak, aby navazovali na jednotlivé fáze vlastní realizace.

Podobné je to i s realizací, vybrat si kvalitního dodavatele může být nesnadné, opět podstatným kritériem pro Váš výběr by měl být dostupný přehled realizací, kde je potřebné se zaměřit na kvalitu provedení i v detailech, a dalším bude pro většinu z Vás opět cena, příp. smluvní podmínky, termíny apod. K „výběrovému řízení“ Vám pomůže právě zhotovený návrh interiéru, ve formě elektronické i tištěné dokumentace, (technických výkresů stavebních a nábytkových částí), na jehož základě obdržíte cenové nabídky Vámi vybraných nebo designerem doporučených dodavatelů. Profesionální designer je schopen poskytnout autorský dozor, příp. celou realizaci na Vaše přání koordinovat až do předání díla zhotovitelem.

Jak a kdy začít?

Nikdy není pozdě, ale je dobré spolupráci na návrhu zahájit vždy před započetím stavebních prací na rekonstrukci, či výstavbě, v jejím průběhu již může být pozdě na to, optimálně využít možnosti daného prostoru. V ideálním případě, stačí zaslat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. popis vašich představ v rámci projektu, do přílohy je vhodné vložit půdorys či plánek bytu, vítané jsou fotografie současného stavu, a dále je dobré zvážit i investiční náklady, tzn., uvést do popisu představu o výši předpokládaného rozpočtu. Na základě těchto informací Vám, vypracuji předběžný - nezávazný odhad projektu (finanční i časový), bude-li Vám vyhovovat, domluvíme si schůzku, pokud si budeme rozumět:) domluvíme se na spolupráci. 

 

Jak probíhá spolupráce na návrhu interiéru?

1)      Po zaměření a osobní schůzce a předání všech podkladů, Vám vypracuji cenovou nabídku projekčních prací vč. časového harmonogramu dle náročnosti projektu, na jednotl. etapy. Odsouhlasení – probíhá podpisem objednávky, a naše spolupráce se stává závaznou.

2)      Vypracuji návrh / návrhy dispoziční studie s orientací na nejlepší možný výsledek - daného prostoru, základní rozvržení pevných součástí interiéru, koupelny, základního vybavení a vestavného nábytku. Dispoziční studii (příp. ve více variantách), s Vámi konzultuji prostřednictvím 2D i 3D pohledů ve zpracované dokumentaci pdf, kterou si můžete otevřít na svém PC doma, v práci, a prostřednictvím e-mailové nebo telefonické komunikace diskutujeme případné připomínky, Vaše dotazy. Následuje – odsouhlasení této první fáze návrhu dispozice a celkového konceptu.

3)      Pokračuji na návrhu interiéru – detailněji, tzn., že řeším konkrétní sestavy nábytku, vestavného – kuchyně, vestavné skříně, úložné prostory i solitérního, sedacího nábytku, vybavení ložnic a pokojů, zařízení koupelny, materiály podlah, povrchů stěn, nábytku, celkovou barevnost a jednotný styl interiéru, který zapadá do konceptu s exteriérem a stylem stavby a samozřejmě do představ a přání klienta - investora. Během realizace této fáze návrhu, opět konzultujeme společně jednotlivá řešení, prostřednictvím 3D vizualizací a náhledů jednotl. Částí ve 2D i 3D pracovní dokumentaci. Po odsouhlasení této fáze, následuje:

4)      finální dokončení návrhu, ve kterém po zapracování vašich případných připomínek řeším již zcela konkrétní vybavení s ohledem na zadaný rozpočet, tzn., konečné vybavení sanity pro koupelnu, finální výběr povrchů a materiálů pro nábytek, technické detaily nábytku vč. vybavení a kování pro následné zpracování cenových rozpočtů a zadání do výroby. Výběr osvětlení a doplňků. Tuto fázi vč. výběru doplňků opět společně konzultujeme, již více se zaměřením na celkový domluvený strop rozpočtu.

5)      Po odsouhlasení finální etapy následuje zpracování fotorealistické vizualizace, a technické dokumentace pro zpracování cenových nabídek a následné realizace.

Spolupráce při realizaci – je individuální – dle dohody, dle místa realizace, dle náročnosti projektu.
V této fázi – Vám mohu nabídnout asistenci při výběru materiálů, poradenství při výběru dodavatele, asistenci při jednáních s dodavateli a při zadání zakázky do výroby. Dohled nad realizací projektu v předem domluveném rozsahu.

Kdy to bude hotové?

Zde záleží nejvíc na tom CO a jak detailně navrhuji? Návrh kompletního interiéru bytu, nebo RD v rozsahu 3 pokojů + kuchyně a jedné koupelny, trvá dle náročnosti na požadované detaily a vybavení celkem 1-2 měsíce. (Termín je závislý i na vzájemné komunikaci a délce procesu schvalování klienta). Jak je výše uvedeno – projekt celého interiéru je rozdělen na jednotlivé fáze / etapy.

Dispoziční studie – může být zpracována v rozsahu 1-2 týdnů.

Jednotlivé dílčí návrhy – kuchyně, nebo dětských pokojů, ložnic, kanceláří – 1-2 týdny.

Realizace projektu – opět dle náročnosti, (např. rekonstrukce bytu 3+1 – vč. stavebních úprav dispozice, realizace koupelny a nábytku) se pohybuje v rozmezí 1-2 měsíce. Termíny dokončení jsou dány závazně, smlouvou o dílo s vámi zvoleným zhotovitelem.

Za kolik ?

Nejdůležitější otázka na konec, i začátek. I já se Vás nejprve zeptám jakou částku plánujete do rekonstrukce, nebo vybavení interiéru investovat. Je zbytečné ji tajit, nemá vliv na cenu mojí práce pro Vás, tu si můžete ihned zjistit zde v ceníku služeb. Má ale vliv na realizovatelnost celé spolupráce a projektu. Na základě této informace, jako designér posoudím realizovatelnost Vašich záměrů a představ, vzhledem k nastavenému finančnímu rozmezí. Pokud nemáte vlastní představu o výši potřebných nákladů, pak se k ní nejprve musíme dopracovat společně. Při konzultaci, výčtem rozsahu požadavků a stavební náročnosti projektu vč. plánovaného vybavení (např. nové kuchyně), Vám na základě svých zkušeností odhadnu přibližnou výši celkové investice na realizaci celé akce .
Určitou představu o cenách rekonstrukce interiéru, cenách jednotlivých řemesel, získáte zde, stačí vyplnit jednotky m2, či bm a v přehledné tabulce si připravit předběžnou kalkulaci. Shledáme-li (oboustranně) projekt jako realizovatelný, vypracuji Vám přesný rozpočet návrhu interiéru, a po jeho odsouhlasení se dohodneme na spolupráci. Určíme si tedy strop finančních prostředků, který může zahrnovat i cenu mojí práce, a součástí mojí práce pro Vás je hlídání celkového rozpočtu, kterému je návrh interiéru podřízen. Nízký nebo příliš napnutý rozpočet nemá ale vliv na kvalitu návrhu! Naopak je pro mě výzvou, především v kreativním přístupu k projektu, kdy je leckdy možné nebo dokonce nutné přistoupit k méně tradičním řešením, materiálům a společně s klientem tak můžeme vytvořit originální a zajímavý koncept interiéru a zhodnotit s minimem vložených prostředků jeho investici a tím i hodnotu nemovitosti, právě třeba tou originalitou. O méně omezených rozpočtech = neomezených možnostech ani nemluvě.